Євген Клопотенко про рівень ресторанної культури в Україні

Євген Клопотенко – член журі Національної ресторанної премії СІЛЬ, кулінарний експерт, ресторатор. Автор проекту «Нове Шкільне Харчування», в рамках якого створив нову збірку рецептур для навчальних закладів України. Постійний експерт програми «Сніданок з 1+1», в якій вчить глядачів готувати легко і смачно. Автор популярного в Україні кулінарного сайту klopotenko.com

Я би сказав, що у нас парадоксально-унікальна форма гостинності. З одного боку, рівень організації ресторанного бізнесу в Україні вищий, ніж в Європі. Але з іншого, по-справжньому крутих ресторанів чомусь не так багато. В Європі ресторани так званого середнього рівня нижчі, ніж цей же рівень у нашій країні.

Простий приклад: у нас (в ресторані Євгенія «100 років тому вперед» – прим.) Немає сет-меню, люди до цього не готові. Я зробив меню з сетів меню. Що це? Взяв усе, що можна було зробити сетом з 5 страв і вийшло 55 позицій. Уявіть собі, що ви приходите в Noma (Копенгаген, Данія, ** Michelin, кращий ресторан за версією World’s 50 Best Restaurants (2010, 2011, 2012 і 2014)) і у вас кожен день є можливість замовити будь-яку страву, а не сет- меню. Фактичною відсутністю подібного наша ресторанна культура і здається мені дуже дивною і в чомусь парадоксальною.

Для більшості українців їжа в ресторані – це подія. Сьогодні наша ресторанна культура набуває свою форму і вона унікальна. Її не можна ні з чим порівняти. Українці хочуть, щоб у ресторані був дизайн, якийсь лоск та фльор. Їжа і напої, як такі, у нас поки не мають першорядного значення.

Поки ми не змінимо суспільство, мало що зміниться. Я би порівняв це із законодавством. У нашій країні люди вважають, що закон на другому місці, а особисті зв’язки – на першому. Потрібно прийняти, що ми такі.

 

Поділитись